Araç yıkama

konyahaliyikama tarafından tarihinde yayınlandı

Araçların koltukları zamanla kullanımdan dolayı ve diğer etkenler olan yiyecek dökülmesi, içeceklerin dökülmesi gibi nedenlerden dolayı kirlenmektedir. Bu kirler ve lekeler sadece göze kötü görünmekle kalmayıp aynı zamanda bakteri ve mantar gibi oluşumların da üremesine neden olmaktadır. Aracınızın koltuk temizliğini zaman zaman yaptırmakta fayda vardır. Fakat bu temizlik işlerini yaptırırken profesyonel firmaları tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

Araba Koltuklarını Su İle Yıkatmaktan Kaçının
Arabaların koltuklarını genelde yerinden söktükten sonra dışarıda tazyikli su ile yıkarlar. Bu durum çok iyi bir temizleme şekli olarak görünebilir ama teknik olarak çok yanlıştır. Arabanın koltuğu söküldüğünde orjinali mutlaka bozulacaktır, somunlar ve vidalar yerinden oynamış başları hasar görmüş olacaktır. Bu durumlar aracınızı satarken sorunlar yaşamanıza neden olabilir.

Ayrıca aracınız yüksek model yada teknolojik olarak donanımlara sahip ise (ısıtmalı koltuklar, hareketli mekanizmalar gibi) su ile yıkandıktan sonra bu elektronik aksamlarda arıza çıkmas muhtemeldir. Arıza çıkmasa bile su ile oksitlenecek, paslanacak ve zamanla mutaka sorun yaratacaktır.

Oto Koltuk Temizlemesini Biz Nasıl Yapıyoruz?

Aracınızın koltuklarını öncelikle elektrik süpürgesi ile üzerindeki tozlardan ve kırıntılardan temizliyoruz. Sonrasında basınçlı buhar ile kirlerin yumuşatılmasını sağlıyoruz. Yumuşamış kirlerin üzerine leke çıkrıcı maddeler uygulayarak daha iyi sonuç almayı hedefliyoruz.

Ardından koltukları fırçalayarak kirlerin tamamen yumuşayıp çıktığından emin oluyoruz. Son olarak güçlü elektrik süpürgesi ile koltuk üzerindeki tüm kirleri çektriyoruz. Bu şekilde aracın koltuğundaki tüm kirler, mikroplar ve bakteriler alınmış oluyor.

Araç koltuk temizleme de en önemli olan kirleri orada bırakmamaktır. Bu nedenle kirler elektrik süpürgesi ile çekildikten sonra tekrar kusma yapması imkansız hale gelir. Ayrıca kullandığımız basınçlı buhar görünen kirlerin yanı sıra gözle görünmeyen ve sağlığımız için tehdit oluşturan bakteri ve mantarlarında temizlenmesini sağlamış oluyor.